DZIAŁ PORAD

PODSTAWOWE PYTANIA I ODPOWIEDZI

Co powinno być zrobione przed montażem drzwi oraz rada jak na nim zaoszczędzić?

Montaż drzwi powinien zostać wykonany w pomieszczeniach z kompletnie wykończonymi ścianami(włącznie z malowaniem, tapetowaniem, kafelkowaniem itp) oraz podłogami(np. parkiet, panele). Ościeżnice drzwi stawiane są na gotową podłogę, dlatego jeśli mamy coś jeszcze na niej do zrobienia(np. wylewkę), należy to uwzględnić podczas mierzenia wysokości otworu dla naszych drzwi.

Jeśli chodzi o sam montaż drzwi to naprawdę dobre wyjście jest tylko jedno. Polega ono na zakupie drzwi wraz z montażem. Dlaczego? Głównie ze względu na koszty. Przy zakupie drzwi naliczany jest 23%-owy podatek natomiast przy usłudze montażu 8%-owy. Kupując jednak drzwi z montażem naliczany jest ten niższy. Szczególnie opłacalne jest takie zastosowanie przy produktach z wyższej półki cenowej, ponieważ może się okazać, że drzwi z montażem zostaną nam sprzedane w cenie brutto samych drzwi bez montażu.

Dla samego faktu różnicy podatkowej warto już ubiegać się o opcję zakupu drzwi z montażem. My jednak (jako ZPU STOLARSTWO Małetka – Zalewo) zachęcamy do tej opcji głównie ze względu na profesjonalizm naszych fachowców. Wiemy jak trudno o ludzi solidnych i znających się na rzeczy, ponieważ zdarzało nam się wykonywanie już wielu poprawek (a nawet robienie nowych drzwi) po innych „fachowcach”.

Jeżeli Twoje drzwi ciężko się zamykają lub w ogóle nie da się ich zamknąć, samoczynnie się otwierają bądź zamykają, zawierają szczeliny między skrzydłem a ościeżnicą, zamykają się na klucz dopiero po drugim jego przekręceniu itd… to prawdopodobnie jesteś ofiarą nierzetelnego montera.

Mam stare drzwi na metalowej ościeżnicy. Czy mogę wymienić same skrzydła?

Tak. Znamy ten problem bardzo dobrze. Okucia w takich ościeżnicach z reguły umieszczane są w stałym wymiarze (mierząc od górnej krawędzi), lecz zdarzają się wyjątki. Przymyki również potrafią mieć różne wymiary. Ważne jest dokonanie dobrego pomiaru, który wykonać może każdy sam u siebie pamiętając o kilku rzeczach:

  • Zawiasy

Najczęściej są dwie. Standardowo wymiar mierzony od górnego wcięcia w przymyku do miejsca połączenia zawiasy górnej wynosi 240mm(+/-2mm) a rozstaw pomiędzy dwiema zawiasami wynosi 1480mm(+/-2mm). W innym przypadku prosimy o uwzględnienie zmian.

  • Zamek

Mierząc wymiar od górnej części wcięcia przymyku do środka języka klamki wynosi standardowo …. .W innym przypadku prosimy uwzględnienie zmian.

  • Przymyk

Ważną kwestią jest też wymiar w przymyku czyli na jaką głębokość skrzydło drzwiowe wchodzi w naszą ościeżnicę. Standardem jest 28mm przymyk, jednak czasami można napotkać na przymyki o głębokości 20, 22 czy 25mm.

  • Wymiary skrzydła w przymyku

Niestety to nie wszystko, ważne jest zwrócenie uwagi na zachowanie kątów prostych zarówno przy zetknięciu podłogi z ościeżnicą, jak i w jej rogach (zdarza się to bardzo rzadko, ale możliwe, że już mamy skrzydła z wyfrezowanym przymykiem po skosie).

O czym należy pamiętać w przypadku drzwi zewnętrznych?

Przede wszystkim musimy wiedzieć, że drzwi zewnętrze w szczególności w naszym klimacie narażone są na zróżnicowane stany pogodowe: deszcz, śnieg, wysokie nasłonecznienie. W najgorszej sytuacji znajdują się drzwi usytuowane od strony południowej ze względu na duże nasłonecznienia. Chcąc uniknąć niechcianych na drzwiach drewnianych efektów musimy pamiętać o kilku rzeczach. Każde drzwi zewnętrzne powinny być chronione okapem.

Jakich wymiarów otwór przygotować pod nasze drzwi?

Typowe wysokości naszych drzwi wynoszą:

  • od 2061mm do 2070mm (w zależności od rodzaju futryny oraz od przeznaczenia – zewnętrzne/wewnętrzne).

Typowe szerokości naszych drzwi:

  • dla „60” (sześćdziesiątek) wynosi 700mm
  • dla „70” (siedemdziesiątek) wynosi 800mm
  • dla „80” wynosi 900mm
  • dla „90” wynosi 1000mm

Otwór winien mieć minimum 2075mm wysokości i być minimum 15mm szerszy od szerokości drzwi.

Zalecany wymiar otworu pod naszą typową „80”: 2080 x 915mm

Drzwi nietypowe jak najbardziej można u nas kupić przy czym cena jest wyższa o 10% od typowych.

W przypadku wyboru drzwi o wymiarach nietypowych prosimy o podawanie szerokości i wysokości otworu zwracając uwagę na wymiary najniższe (należy pamiętać o nierównościach otworów). Wymiary drzwi dostosujemy aby bezproblemowo można było je zamontować.

Zachęcamy tutaj również do wyboru drzwi z uprzednim pomiarem dokonanym przez naszych fachowców.

Co to jest przymyk/przylga?

Przymyk (inaczej przylga) jest częścią przylegającą do ościeżnicy od prawej strony drzwi. Dzięki niej przestrzeń (szczelina), która znajduje się między skrzydłem a ościeżnicą po zamknięciu drzwi nie jest widoczna.

Facebook

© 2017 MALETKA.pl – Producent Drzwi Drewnianych. Wszelkie prawa zastrzezone.