Listwy przypodłogowe (zwane również podłogowymi), są najczęściej niezbędne w aranżacji wnętrz do wykonania estetycznego połączenia podłogi ze ścianą. Wyjątkami najczęściej są łazienki, w których ściany pokryte są płytkami ceramicznymi, oraz kuchnie w których szafki kuchenne zakrywają już te obszary.
Rola listew przypodłogowych w pomieszczeniach
Ich główną funkcją jest estetyczne zamaskowanie szczelin dylatacyjnych, których zachowanie jest koniecznością podczas montażu podłóg. Chronią również dolne partie ścian przed uszkodzeniami mechanicznymi, otarciami czy zabrudzeniami, które mogłyby powstać w wyniku codziennego użytkowania, sprzątania lub przesuwania mebli. Ponadto, listwy przypodłogowe umożliwiają dyskretne poprowadzenie kabli, na przykład audio lub internetowych.
Drewniane Listwy Przypodłogowe: Ciepło i Klasyka
Listwy przypodłogowe wykonane z drewna są produktem naturalnym i z natury ciepłym. Są solidne, trwałe, oraz dają dużo możliwości pod względem personalizacji. Ich profil może być mocno frezowany, z zaokrągleniem, albo mogą być całkowicie proste.
Malowanie
Listwy drewniane kojarzą się często z naturalnym, widocznym rysunkiem drewna, który podkreśla ich autentyczność i wprowadza ciepły nastrój do wnętrza. W naszej ofercie, każdy wzór listwy można pomalować na dowolny kolor z naszej palety barw lub z palety RAL. Szczególnie popularne są listwy w odcieniach bieli, obejmujące kolory takie jak RAL 9010, 9016 czy 9003. Dodatkowo w naszej palecie barw oferujemy kolor „biały kryjący”. Jest to czysta, neutralna biel, niezwykle uniwersalna i najczęściej wybierana przez naszych klientów.
Trwałość
Warto wybrać drewniane listwy przypodłogowe ze względu na ich trwałość. Materiały które mają bezpośredni kontakt z podłogą są narażone na przypadkowe rozlania, co może stanowić poważny problem, zwłaszcza dla listew wykonanych z MDF. Takie sytuacje dla malowanych listew drewnianych nie są pożądane, ale w tym przypadku dopiero dłuższy kontakt z wodą może wymusić na nas wymianę listew.
Ważne aspekty przy wyborze listew przypodłogowych
Wybór wysokości listew przypodłogowych zależy od indywidualnych preferencji i specyfiki wnętrza. W niższych pomieszczeniach zaleca się stosowanie niższych listew, aby nie przytłaczały one przestrzeni. Dobrą praktyką jest postrzeganie listew przypodłogowych jako elementów ściany, a nie podłogi. Dopasowując kolor listew do koloru podłogi obniżalibyśmy optycznie ściany. Dodatkowo znalezienie listew pasujących do naszych podłóg w różnych pomieszczeniach mogłoby przysporzyć dużo problemu. Dla zachowania spójności wzór oraz kolor listew najlepiej jest dopasować do listew wykończeniowych stolarki drzwiowej, czyli opasek.